Roo-loorkull (Circus aeruginosus inglise keeles the western marsh harrier) on Eestis pesitsevatest loorkullidest kõige rohkearvulisem. Haudepaaride hulka loetakse vahemikus 800 – 1300 (järgmisena järjekorras ootaval soo-loorkullil on see number 300 – 500 vahel). Ta on levinud Euraasia parasvöötmes ning ka mõnevõrra Aafrikas ja Aasias. Kui vaadata Euroopas elutsevate lindude populatsiooni suurust ca. 30 tuhat paari, siis seda on natuke kui kaks korda rohkem kui kalju- või merikotkaid. Ehk siis tegemist on kulliga, keda on oluliselt vähem kui hiireviusid, kuid samas mitte kriitiliselt vähe. Eestis on nad III kategooria kaitsealune liik. Loorkullidest on ta suurim.

Roo-loorkullide emas- ja isaslind erinevad teineteisest märkimisväärselt värvuselt.

Isaslind on altpoolt vaadates kolmevärviline. Tiibade all on valget, punakaspruuni ja musta tooni. Selle pruunika osa värvus võid lindudel olla mõnevõra erineva tooniga. Hästi on see näha kui võrrelda järgnevat ja eelnevat fotot.

Roo-loorkull isane

Isane roo-loorkull

Isane roo-loorkull

Emaslind on aga tumepruun ning selgelt eristub heledamad toonid peas ning ka laigud tiibadel. Emasel tumedal roo-loorkullil on peas nagu heledam kiiver.

.

emane roo-loorkull

Emane roo-loorkull

Roo-loorkull peab jahti närilistele ja väikestele lindudele

Roo-loorkull on sarnaselt teistele lorkullidele äge põldude kohal hõljuja. Ta liugleb heinamaade ja kõrkjate kohal ringi liikudes veidi üles ja veidi all, natuke nagu lainetades. Kuna ta tiibade siruulatus on 110-140 cm, siis jätab ta selliselt hõljudes üsnagi ägeda mulje. Liikudes maapinnale lähedal teeb ta kiireid ja järske manöövreid ning pöördeid ning võib sellisel pöördel ka teha vägagi kiire sööstu.

Roo-loorkull jahil

Roo-loorkull sööstab

Nende peamiseks saakloomaks on närilised ning põllul pesitsevad väiksemad linnud. Suurematest veelindudest, nagu partidest tal jõud üle ei käi. Küll, aga napsab ta rõõmuga nende poegi.

Roo-loorkullid on rändlinnud

Roo loorkullid saabuvad meile märtsi lõpus – aprilli alguses ja lahkuvad hiljemalt oktoobriks minema. Kusjuures talvituma minnakse Kesk- Aafrikasse või Lõuna – Aasiasse. Roo-loorkullide eluig aon ca 6 aastat.
Et paremini osata neid teistest kullidest meie looduses soovitan vaadata võrdlevaid fotosid siit https://aivooblikas.com/kaamerasilma/linnud-ja-loomad/kullid-ja-kotkad/