Jägala virmalised

Jägala virmalised

Üks kord elus (once in a lifetime) Jägala joal.

Selliselt võib küll möödunud nädalavahetuse virmaliste etendust nimetada. Ma saan aru, et osadel inimestel on juba tüdimus virmaliste fotodest, kuid ma panen veel mõned lisaks ja kirjutan veidi ka juurde.

Magnettorme klassifitseeritakse G1 kuni G5. Kui päike purskab ning viskab meie suunas kõike toredat, siis isegi alla G1 on Lapimaal näha virmalisi. G5 on nö skaala kõige võimsam torm ning selle tekkeks peab juhtuma päikesel midagi ebatavalist ning kokku peavad langema mitmed nö. juhused. Viimane G5 magnettorm toimus 21 aastat tagasi ehk aastal 2003. Kui ma ütlen, et kord elus, siis mõeldes, et järgmine kord võib olla ka alles 20 aasta pärast ning siis võib olla suvi ja õues valge või olla pilves ning ei näe midagi. Seetõttu ütlekski, et tegemist oli väga ebatavalise nähtusega.

Hetkel on ööd juba sedavõrd valged, et pole üldse kottpimedust ehk astronoomilist ööd. Tegelikult ka astronoomilist hämarust (astronomical twilight) on vaid napid poolteist tundi alates 00:28 st öösel.

Antud foto ma tegin veel enne seda ehk kell 23:35. Loomulikult kui pakutakse kord elus värve ja elamust, tuleb minna paika, mis on juba ise võimas ja avar. Nii ma siis läksingi Jägala joale. Kuna õues oli natuke siiski valgust, sai pildistada ni, et joa ja astangu detailid jäid näha, kuna virmalised olid nii võimsad, et läksid üle meie pea lõunasse, sai teha pilti alt kose suunas. Mõlemad need võimalused on üsnagi ebatavalised. Tahtsin saada pilti, mis toob esile kogu selle loodusnähtuse võimsa ilu ning joonib alla meie kaunitari (Jägala joa) ürgse võimsuse. Tahtsin teha natuke sellist tüüpi pilti, nagu muidu tehakse Islandi koskedest. Tahtsin, et sellest ebatavalisest ööst jääb alles võimas mälestus, meenutamaks kõike läbielatut.

Tegin veel põnevaid pilte sel ööl enne kui peale kella poolt kolme magama läksin. Panen neid lähiajal veel näha. Loodetavasti soovite neid näha ja pole virmalistest väsinud.

Muide kui keegi peaks tahtma endale seina peale mälestusek smõnda minu selel öö pilti saada, siis see on ka täiesti võimalik, kuna pildid on nii suurelt pildistatud, et võib või kogu seina suuruselt suurendada.