Tuuletallaja (Falco tinnunculus) on Euroopa nö. tuntuim pistrik. Ta on levinud kogu Euraasias ja ka Põhja – Aafrikas. Eestis pesitseb neid ca 600 – 900 paari. Maailmas loetakse nende arvukuseks üle 5 miljoni linnu. Tegemist on talveks lõunasse rändava röövlinuga, kes lahkuvad meilt siit hiljemalt oktoobri lõpuks – novembriks ja tagasi saabuvad esimesed linnud alates märtsi lõpust. Üksikud isendid jäävad meile ka talvituma. Eestis kusjuures on nad levinud üsna ebaühtlaselt. Rohkem leidub neid Põhja- Eestis (Virumaal ja Harjumaal). Kunagi oli tuuletallaja Eesti kõige arvukam röövlind, kuid nende arvukus kukkus siis üsna järsult. Nüüd on see hakanud vaikselt tagasi ronima.
Põhitoiduks on tuuletallajale pisiimetajad. Aga ta võib püüda ka väiksemaid värvulsii ning suuri putukaid ja roomajaid. Ise olen näinud ja ka pilti saanud tuuletallajast, kui tal saagiks karihiir või mõni väiksem näriline aga ka sisalik või suurem tirts. Tuuletallajate arvukus kõigubki aastast aastasse näriliste hulga järgi. Kui toitu on rohkem, on ka linde rohkem. Tuuletallaja on selin eäge nobe toimetaja põldude ja heinamaade kohal. Ta istub kas elektripostil või kuskil oksal ja jälgib teraselt maas toimuvat ning siis ühel hetkel teeb kiire sööstu. Teise võimalusena liugleb ta taevas ringi ning teeb siis lühiajalisi peatusi kus paigal kiirelt tiibu lehvitades (rappelend) alt maapinnalt saaki otsib. Kui ringi sõita mööda Eestimaad, siis ikka trehvab neid väikseid tegelasi põllu kohal rippumas ja kiirelt tiibasid üles alla liigutamas.
Tema keskmine eluiga on 9 – 12 aastat. Osad isendid olla elanud isegi kuni 24 aastat vanaks. Tuuletallaja pikkus on 32-35 cm ning ta tiibade siruulatus ca. 71-80 cm. Kaal 156 -252 g
Eestis on tuuletallaja III kategooria kaitsealune liik. Muide tuuletallajat on võimalus ka oma metsatukka või taluhoovi meelitada elama tehes talle sobiva pesakasti. Tema pesakasti joonised leiab internetist .
Tuuletallajal on Ameerikamaal üsna lähedane sugulane. Kui meie “tallaja” nii on inglise kelles common kestrel, siis Ameerika sugulane on American kestrel ehk ameerika tuuletallaja. Mul on olnud rõõm ka seda lindu pildistada. Ta on mõnevõrra väiksem ning Ameerika kõige väiksem pistrik. Lisan siia allapoole ka foto. Loomulikult taas koos saagiga.
Jälgi minu tegemisi ka Facebookis https://www.facebook.com/AivoPhoto
märts 29, 2024 at 8:33 e.l.
Ise ei oskaks looduses teda märgata. Tema sulestik on ikka mega ilus nagu pitsmustris õlasall oleks tal õlgadel. Aitäh jällegi õpetliku tutvustuse eest.
aprill 2, 2024 at 10:06 e.l.
Palju tänu kommentaari ja heade sõnade eest! Mul on hea meel, kui jätkub aega vaadata, lugeda ja kommenteerida. Soojendab kõvasti südant.