Sportkoera treening ei tähenda mitte ainult jälge, kuulekust ja kaitset.  Koer, kellega tahetakse tõsisemalt sporti teha, peab olema ka sotsiaalselt küps ja tasakaalukalt arenenud.  Toon näite.  Minnes suurvõistlusele peab suutma koer rahuneda ja puhata näiteks tribüünil või selle vahetus läheduses. Kui koer ei tunne ennast mugavalt oodates  oma soorituse aega, sööb närvipinge päris kõvasti tema energiat ning tekkinud ärevus võib kanduda üle ka sooritusele. Kui koer on aga agressiivne teiste koerte suhtes, siis jällegi minnes sooritusele ja tegeledes stabiilselt antud probleemiga, sööb ka see päris palju koera energiat ning lõhub omaniku ja koera vahelist suhet. Samas on ju sportiv koer suurema osa ajast oma elus täiesti tavaline koer, liigeldes tänaval, võttes vastu külalisi ning käies ise külas. Sellele kõigele eelnevale toetudes leian, et sportkoera väga oluliseks eelduseks on see, et ta oleks sotsiaalselt stabiilne.

 

Koera sotsialiseerumisega tuleb alustada juba varases kutsikaeas. See osa puudutab tegelikult ka mittesportivat koera. Siin on väga lihtne teha vigu. Kutsikat tuleb alati sotsialiseerida vastavalt tema arengule.  Näiteks Tüüp on algusest peale armastanud haukuda võõraste peale. Kui minna mööda tänavat, siis  nähes võõrast kaugemalt lähenemas võtab ta üsnagi enesekindla hoiaku ning annab lähenejale mõista, et ärgu tulgu. Kõrvaltvaadates võib see tunduda naljakas, kuid kui sellega ei tegele, siis sellest  tekib probleem. Nimelt on selllest lihtne arenema välja agressiivsus.  Seetõttu sai Tüübiga tehtud sihipäraselt selliselt, et kui sai mindud õue ja lähenes keegi võõras, siis sai eeelnevalt koera silitatud ning rahustatud ja koos möödajat vaadeldud. Kui koer haukus, siis  sai teda keelatud. Vähehaaval koer õppis, et mingit mõtet pole haukuda, sest see ei too kaasa midagi kasulikku ja ta tänaseks sellist probleemi enam pole.

 

Sotsialiseerumise alla  kuulub  ka võõraste paikadega ja inimestega harjutamine. Selle harjutamise juures on äärmiselt oluline jälgida kutsikat, et kõik toimuks nö. tema võimaluste järgi. See tähendab, et ei tohi nö. jõuga peale lennata – näiteks minna lihtsalt trahh võõrasse paika või lasta võõrad inimesed mürinal suhtlema. Kuigi kõrvalt vaadates võib tunduda, et kutsikas saab hästi hakkama, on ikkagi väga lihtne selle emotsiooni najal arenema hilisem argessioon. Koer võib nö. kutsikana koguda endasse allasurutud piget, mis hiljem agressioonina avaldub. Näiteks, kui inimesed tulevad liiga julgelt peale ja suhtlema, siis kutsikas võib näidata oma nunnut poolt, aga sisemuses kardab, aga ei julge vastu hakata. Samas talle tekib seoses võõraste inimestega seetõttu teatav tõrge.  Hiljem, kui ta on julgem ning läheneb keegi võõras, siis tal tuleb ette varasem emotsioon ning nüüd juba suurema ja julgemana võib ta rünnata. Selleks ongi meeletult oluline koera arendada stabiilselt ja tasakaalukalt.

Tüübi arendamine on toimunud selliselt, et oleme käinud jalutamas aina võõramates paikades ning vastavalt tema arengule on tal on võimalik olnud ka tutvuda võõraste iniemstega ning ratturitega ja rullluisutajatega jne. Tänaseks kus ta saab kohe 3 kuuseks on kutsikaga saanud juba nii palju tegeleda, et näiteks möödunud nädalavahetusel toimunud Sportkoera laagris jooksis ta  vabalt ringi ning suhtles täiesti vabalt teiste erinevate inimestega ning  oli seejuures hästi stabiilne. Millagil lähiajal on plaanis minna temaga kuhugi suurema kaubanduskeskuse juurde või kesklinna jalutama et ta saaks kogemuse kätte ka veel suuremast saginast ja mõistaks, et sellele ei ole mingit ohtu ning see on tavapärane osa elust.

 

Samuti oli Tüüübil juba peale nädalast kodus viibimist olla koos  ning mängida sõbraliku täiskasvanud Jack Russeliga, kes ühest küljest küll mängus kaasa lõi, aga teisest küljest ka väga konkreetselt ütles, kui enam mängida ei tahtnud. Ka selline osa on väga vajalik. Erilist tähelepanu tulebb aga pöörata sellele, et kutsikas ühegi vanema koera käest pureda ei saaks. Sellin eepisood muudab koera iseloomu väga oluliselt ning kogetud rünnaku tagajärgi saab “nautida” ka veel koera olles 8 – 9 aastane.

 

Kui te tahate, et teie koerast kasvaks rahulik ja tasakaalukas koer, siis  tuleks selles osas mõelda võimalikult laialt ning pakkuda kutsikale ses osas võimalikult palju erinevaid emotsioone ja keskkondi ning nagu öeldud ei tohiks koerale midagi peale suruda ning kõike the aläbi tema arengu. Omamoodi sotsialiseerumine on ka kodune küünte lõikamine ja kõrvade puhastamine ning ka veterinaari juures käik. Need sammud on kõik Tüübil ilusti läbitud ning ei tekita mingeid probleeme.