Maitse üle ei vaielda vaid kakeldakse. Minule meeldib selgelt toorem või medium veisefilee. Samas tean mitmeid inimesi, kes ei taha punasest jälgegi näha. Kuidas teha kodusel teel hõrku veisefileed, mis on täpselt soovitud küpsusastmel?

Mina kasutan selleks jällegi sous vide seadet. Tegelikult on kõik hästi loogiline – liha küpsusaste ning ka punane värvus sõltub temperatuurist, milleni liha on küpsetatud.  Kui üritada teha konkreetse küpsusastmega veiseliha, siis probleemiks on mitte ainult asjaolu, et kas ta tuleb soovitava väljanägemisega, vaid ka see et kas ta tuleb ühtlase lõpptulemusega.

Sous vide seade on selles mõttes hullu hea, et lihatükk pannakse kindla temperatuuri sisse sisuliselt seisma, kuniks kogu tükkon saavutanud sama temperatuuri, nagu veevann. See tähendab, eta ei küpse kunagi üle ega jää ka toores vaid on täpselt selline nagu soovitakse.

Mina oma kogemusest olen tähele pannud, et kui küpsetada vaakumkotis sous vide, siis tegelikult see pikaaegne küpsetus muudab ka näiteks veise abatüki sama pehmeks kui näiteks filee. Mina ostangi tavapärasemalt odavamat liha (mitte sisefileed) ja lõpptulemus rahuldab mind täielikult.

Liha oleks soovitav tükeldada miski 2- 3 cm paksusteks tükkideks, nagu näha fotolt. Need tükid tasub maitseainetega sisse hõõruda. Seejärel võib need tõmmata vaakumisse. Tegelikult sobib ka “uputamine suletavates minigripp stiilis kottidega. Pannes koti vee alla surub vesi kotisuust õhuvälja ja kott jääb tihkelt liha ümber. Seejärel suletakse kotisuu õhukindlalt. Selliselt on võimalik vältida vaakumpakendaja ostmist. Mina tõmban kilekotid vaakumisse. Oluline on, et koti ja liha vahele ei jääks õhku.

Seejärel panen need kotid veevanni, milles on sous vide seade. Temperatuuri reguleerin 54,5 kraadi peale ning aeg saab olema 2 tundi. Nimetatud temperatuur annab ust sellise punase lõpptulemuse (medium) , nagu ülaltoodud fotol näha.

2 tundi küpsemist on piisav aeg, mille jooksul liha läbinisti vajaliku temperatuuri omandab. Seejärel võib kotid veest välja võtta.
Nüüd on liha soovitud küpsusastmel. Lõppviimistluse saamiseks tasub lihatükid pannil kergelt üle pruunistada, et nad saaksid atraktiivse välimuse. Lõpptulemus ongi siis selline, nagu loo alguses toodud pildil. Pean tunnistama, et olen iga kord saavutanud täpselt sama hõrgu lõpptulemuse ning selline liha küpsetamine on äärmiselt mugav.