Helkivad ööpilved on omamoodi kesksuvine maagia. Inimesed, kes on seda näinud, tahavad alati uuesti näha.
Kujutage ennast nüüd istuma mõnusal sumedal suveööl Keila – Joa äärde. Ümberingi on sinine mõnus soe ööpimedus, mis ei ole kottpime vaid just selline mõnusalt sumedalt ja soojalt sinine ning horisondi juures on nähe veel lahkuva päeva oranzi valgust. Taevas roomavad ringi hõbedased ja helendavad helkivad ööpilved. Kas pole äge. Klikkige pilti suuremaks, kui tahate sellest veel rohkem osa saada. Kuidas neid pilvi näha ja mis need siis üldse on?
Helkivad ööpilved on omapärane atmosfäärinähtus, mida enamus maailma ei näe.
Helkivad ööpilved on omapärane nähtus – väga kõrgel atmosfääris moodustuvad õhukesed pilved, mis horisondi taha loojunud päikese valgust tagasi peegeldavad. Kõige kõrgemad pilved, mida me päeval näeme ja millega me harjunud oleme, on kiudpilved, mis moodustuvad ca 10–11 kilomeetri kõrgusel maapinnast. Kui lenata lennukiga pilves ilmaga, siis ühel hetkel tõuseb ta läbi tiheda pilve massi ning meie ümber paistavad kaunid valged vatist rünkpilved. Kui lennuk tõuseb veel kõrgemale, siis ühel hetkel paistavad meie kohal kiudpilved ning kõrgemal lendavad lennukid tõusevad ka neist kõrgemale. Kiudpilve don need õhkõrnad pilved selgel suvepäeval, mis teinekord üle taeva kõditavad. Kui päike loojub, siis muutuvad kõigepealt kergelt punakaks madalad rünkpilved, edasi näeme heledamalt vaid kiudpilvi.
Rünkpilved tumenevad, päike ei valgusta neid enam. Siis vajub päike veel madalamale horisondi taha, ka kiudpilvede punakas helk kustub ning nad muutuvad tuhmjalt halliks. Ühel hetkel on kõik need pilved, mida oleme harjunud päeval nägema, muutunud varjudeks, ning siis pääsevadki esile
helkivad ööpilved, mis on ca 70–80 kilomeetri kõrgusel, ehk seitse korda kõrgemal
kui päevased pilved.
Nende pilvede tekkeks on vaja mitme teguri kokkulangemist.
Kõrgemates atmosfäärikihtides peab olema külm õhuvool, mis pärast sooja suvepäeva kristalle moodustab. Helkivaid ööpilvi võib näha vaid alates juuni lõpust kui juuli keskpaigani. Hea õnne korral trehvab neid veel ka juuli teises pooles. Nähtavale ilmuvad nad ca 1,5–2 tundi peale päikeseloojangut
ja kustuvad paar tundi enne päikesetõusu. Et helkivad ööpilved tekiksid, peab päike olema teatud kraadid allpool horisonti et neid pilvi valgustada. Mida pimedam on öö, seda ägedamalt need helkivad öppilved helendavad. Kohati jääb tunne, nagu need oleksidki ise valgust kirgavad ehk olekski helendavad ööpilved. Kui kõik need asjaolud kokku langevad, tekibki midagi väga erilist, mida enamik inimkonnast kunagi ei koge.
Eesti on parim paik helendavate ööpilvede nautimiseks
Helkivaid ööpilvi on vaid maakera põhja- ja lõunapoolsetel aladel, kuivõrd nende tekkks on vaja, et need pilved seal üleval olema soleksid ja et päike langeks teatud sügavusel ehorisondi taha. Eestist põhja pool oleks pilvi rohkem, kuid ööd on liiga valged ja selleks helkivaid ööpilvi ei näe. Llõuna pool jääb päike liiga madalale. Seetõttu ongi helkivaid ööpilvivõimalik jälgida vaid väga kitsal alal. Neid näeb ka Lõuna – Soomes ja ka Lätis, kuid sealt lõunapoole minnes kaob ka võimalus. Lõunapoolkeral pole poolusel enii lähedasel alal inimasustust ning seetõttu pole ka vaatlejaid. Muidu on helkivad ööpilved ka lõunapoolkeral. On suvesid, mil helkivaid ööpilvi ei esine üldse ning samas on ka suvesid, kui neid on palju ja nad on hästi nähtavad.
Helkivad ööpilved on nagu suvised virmalised. Kui talvel pimedal ajal rõõmustab meie meelt põhjapoolt tulev värviline virmaliste helk, siis suvel pakuvad meile röömu helendavad ööpilved. Kui virmaliste nägemine Eestis on palja silmaga keerulisem, siis helkivaid ööpilvi näeb väga hästi ka palja silmaga.
Helkivaid ööpilvi on võimalik vaadelda ka linnas. Kuigi, kui tänavalagustus on liiga ere, siis peab veidi tugevamalt kontsentreeruma, et seda nähtust näha. Selles mõttes on valgusreostusest väljaspool võimalused palju paremad. Või õigem oleks õelda, et helkivate ööpilvede ilu pääseb pimedamates paikades palju ägedamalt esile.
Kui on selge öö ning sõidate kuskilt hilisõhtuselt koosviibimiselt või ürituselt kodupoole, siis soovitan kindlasti visata pilku taevasse põhjakaare suunda. Kui juuli alguses katavad helendavad ööpilved kogu põhjakaare alates horisondist kuni päris üles välja, siis augusti lähenedes vajuvad nad aina allapoole, kuni päris pimedate ööde saabudes enam ei ilmu.
Kui mõni päev venib pikemaks ja õues juba pimeneb soovitan enne magama minekut korra pilk õue visata, lasta silmadel veidi harjuda ja vaadata põhja suunas. Helendavad ööpilved võivad olla kas laineid meenutavad või üle taeva jooksvad kitsamad või laiemad ribad.
Helkivaga ööpilvedega fotod on minu piltidest linnutee fotode kõrval ka ühed enam seinte peale tellitud väljatrükid. Mul endalgi on see ristikupõlluga helendavate ööpilvede pilt seina peal 3 meetri laiuse tapeedina. Soovitan visata pilku ka mu teistele ööfotodele, milledel paljudel on meile tuttavad paigad öise maagiaga https://aivooblikas.com/category/kaamerasilma/oofotod/
Minu loodusfotode ja – lugude raamatus on kusjuures helkivatest ööpilvedest päris mitu lugu https://rahvaraamat.ee/p/eestimaa-imelised-paigad-ja-hetked/1588856/et?isbn=9789985353271
Lisa kommentaar