Vahepealsel ajal on toimunud üks sisuline üleminek kuulekuses. Nimelt vanuses natuke peale 6 kuud sai koduselt palliga mängides märgatud, et palli haaramine on koerale muutunud sedavõrd lihtsaks, et ta saab seda teha ilma probleemideta ning ka ilma ettevalmistamiseta. See lõigi nö. võimaluse hakata toidult edasi liikuma pallile.
Palliga töötamisel on toidu ees suur eelis. Antud koer on kindlalt pallist rohkem motiveeritud kui toidust, mistõttu see võinaldab teha kuulekust parema motivastiooni ja energiaga. Samas on palliga kuulekust tehes võimalik teha mõnevõrra pikemaid treeninguid ning saab paremini lihvida asendeid. Toiduga tehes paratamatult vaatab koer liiga palju kätt ning see segab. Tänases videos on tegelikult koos ca. paari nädala treeningu etapid ja ka mitmeid muid olulisi detaile, millel olen eraldi kirjadega välja toonud.
Platsile tulles olen alustanud nö. õige meeleolu ülesehitamist. See tähendab, et autost võttes saab koer kohe nutsuga mängida. See on antud videos näha ka nr. 1 all. Loogika seisneb selles, et koerale saab sisse programmeeritud, et autost välja tulles järgneb kohe mäng minuga, sellest tekib kinnisidee ja edaspidi kujuneb välja aktiivsus, mis loob aluse heas energies sooritustele. Saades iga kord platsile tulles koheselt mängu hakkab koer seda ootama. Ühel hetkel ta ei saa seda enam. Sellisel juhul hüppab koer autost välja ja küsib minult nutsu ning selle küsimise eest ka saab. Järgnevalt lasen ma tal juba pikemalt küsida jne. Lõpuks peab ta enne nutsu saamist mingi sooorituse tegema ja alles siis saab jne. Sellest moodustubki kogu kuulekuse alus.
Videol järgneb edasi mäng ja käsu “lahti” treenimine. Käsku “lahti” tasub treenida iga mängu sees, sest see on hea võimalus selle käsu nö. kinnistamiseks ja hilisemaks sujuvaks muutumises.
Number 3 all teen ma toidukuulekust. Kui minna nutsumängult kohe pallikuulekusele, siis sellises vanuses koer ei oska koheselt umber häälestuda ning lähtuvalt ülekeevast energiast ja soovist palli saada teeb ta palju vigu. Selleks, et seda vältida on kasulik ta vahepeal toiduga tehes nö. õigele lainele saada ning veidi maha rahustada. Nagu selles toidulõigus näha on, teeb koer üsna energilist ja motiveeritud kõrvalkäiku ning arusaadavalt selleks, et siit edasi minna on vaja juba midagi nö. edasi arendada. Sama asja ikka ja jälle korrates ei toimu ka arengut.
Number 4. sai filmitud nö. vahepealset etappi ehk seda, mida sai pallikuulekust alustades esimestes trennides tehtud. Kui toidult pallile üle minnes pista pall kohe kaenla allla või hoida õla juures, siis arusaadavalt ei suuda noor koer säilitada asendit ja hakkab tegema vigu hüpates palli järgi üritades seda varastada. Samuti lööb pall tal pea sedavõrd segamini, et ka asendid on kergelt purunema. Selline tegevus tekitab väga palju konflikte ning lõhub kergelt kogu eelneva töö viljad. Selleks sai alustatud nö. lihtsamast otsast. Koerale sai näidatud palli ja nõutud kontsentreerumist. Kui koer suutis pallile tähelepanu säilitada, sai ta palli kätte. Järgnevalt sai liigutud selle kontsntreerumise käigu koerale lähemale ja kui koer suutis rahulikult istuda ja kontsentreeruda, siis sai ta palli. Selliseid trenne sai tehtud 4-5 tükki. Selle aja jooksul oli selgelt näha, et koer suudab juba kontsentreeruda ning saab aru, et palli ei tohi kohe varastama tulla. Järgmise etapina sai pandud pall nähtavalt kaenla alla (nii et koer nägi seda kogu aeg) ja antud käsk “kõrval”. Koer hüppas õigesse asendisse ning koheselt peale selle võtmist sai palli. Selles etapis oskas koer juba kontsentreeruda ning õiget asendit võtta. Seega ta sai juba aru, et mille eest tegelikult palli saab.
Järgnevalt sai alustatud ettevaatliku edasiliikumisega pall kaenla all. See liikumine oli tõesti väga aeglane ja poolikute sammudega üritades jälgida, et koer asendit ei riku. Selliselt läks veel paar trenni. Siis sai juba vähehaaval hakatud tempot normaalsele kõnnile lähemale vima. Vaadates antud videot on näha, et ma aitan hetkel veel üsna oluliselt koera sellega, et panen nähtavalt palli kaenla alla ning hoian ka palli kätt veidi teisiti. Samas kasutades magnetpalli olen üritanud juba ka sellest etapist vähehaaval edasi liikuda asetades palli magnetiga õla tagumisele küljele ja luues koerale illusiooni, et pall on ikkagi kaenla all. Selline edasiliikumine annab vähehaaval võimaluse palli kaenla alla panemisest loobuda ning sellega vabaneda ka nö. lisamärgist ning premeerida koera õige soorituse eest. Oluline ju olekski, et koer mõistaks, mis on premeeriv ja mille eest saab palli. Kui videot vaadata, siis on näha kuidas ma lõpus panen jälle palli kaenla alla. Seda ma tegin põhjusel, et magneti küljes olev pall hakkas koera asendis veidi liiga taha nihutama ja seetõttu pidi premeerimisel palli asukohta muutma. Isiklikult olen suur magnetpalli fänn muidu , kuna see võimaldab palju loovamalt koera premeerimisele läheneda ning sellega toetada koera õigeid asendeid.
Kõige lõppu ka veel üks juurde kutsumise harjutus. Kui abiline on võtta, siis on selle harjutusega alati kasulik treeninguid lõpetada. Antud videol on koer 6 kuud ja 10 päeva vana.
Lisa kommentaar