Mulle Saha kabel oma täiesti tuntava sajanditevanuse hingusega väga meeldib. Seetõttu võtsingi suuna sinnapoole, kui mu rabas tehtud Linnutee foto all vastav kommentaar kirjutati.
Mõte sellest, at saaks pildile nii palju näinud ja nii pikalt läbi ajaloo reisinud kabeli, mille ehitusaasta on lausa 1241 ning Linnutee, mis ju ka on läbinud pika tee ja reisinud pikalt olles 13,2 miljardit aastat vana. Mõte sellest, et need kaks ajas rändajat püüda pildile nagu nad istuks õhtul koos selge taeva all ja muljetaks möödunud aegadest. Nagu kaks rändajat, kes on korraks peatunud puude varjus, et natuke jalga puhata ja siis jälle edasi rännata. See mõte panigi mind liikuma. Tahtsin teha foto millestki ajatust.
Foto tegemine oli üksjagu katsumus, kuivõrd kohapealne valgus on üsna kontimurdev. Kahel küljel olevad prozektorid tekitavad väga teravad valgustatud eredad alad ja varju jäävad tumedad. Pean tunnistama, et väljakutsena oli see selgelt keerulisem, kui Kuressaare lossi pildistamine. Kasutasin sama filtrit, mis osa valgust üsna jõuliselt kinni püüdis, kuid eredad varju/ valguse kontrastid jäid ikka. Samuti oli Linnutee pildile saamine selles valgusvoos väga keeruline. Kasutasin Startrackerit ja tegin nii pikki kui võimalik särisid, samas tehes nad piisavalt lühikesed, et liigne valgus fotosid üle ei valgustaks.
Lõpptulemus sai enda silmale päris hea. Eks Linnutee ju võiks olla detailsem, kuid antud valgusoludes mina rohkem välja võluda ei suutnud ning samas oleks rksam Linnutee ka foto väga tasakaalust välja viinud. Töötunde läks sellele fotole ka arvuti ees ikka ämbriga. Foto on tehtud septembris. Kuivõrd Linnutee paigutumine öisele taevakaarele on aastaringselt kogu aeg muutuv, siis sarnast fotot saab teha jälle järgmisel sügisel, mitte enne.