Kuivõrd kõrvalkäigu asend ja selle stabiilsus on jõudnud tasemeni, mis mind rahuldab, siis oli aeg asuda pisemate detailide kallale. Kui tahta saada MM l kõrvalkäigu eest täispunktid, peab koer lisaks muidu väga korrektsele kõrvalkäigule püsima asendis ka pööretel. Vaadates Eestis võistlevaid koeri on hästi valdav, et isegi muidu korrektses asendis olevad koerad ei suuda kõikidel pööretel vajalikku asendit hoida. Samas, kuivõrd siinsetel võistlustel selle eest ka punkte ei vähendata, siis tõenäoliselt pole ka väga motivatsiooni sellega tegeleda. Isiklikult ütleks küll, et hinnates Eesti meistrivõistlusi ja nähes täiesti ideaalset kõrvalkäiku, kus koer pööretel ei suuda seda idealpilti säilitada, siis mina sellise kõrvalkäigu eest küll võrratut ei annaks. Seda on toonitatud ka läbi videote kõikidel FCI IPO kohtunike koolitustel.
Ideaalne pööre peab välja nägema selline, nagu allpool toodud pildil:
See tähendab, et koer peab kõrvalkõnnis olema otse, koerajuhi põlvega kohakuti ja mitte käima vastu jalga ning loomulikult olema kontrsentreeritud ning tähelepanelik. Olenemata kas ümberpöördel teeb koer pöörde koerajuhi seljatagant või püsib koerajuhi kõrval, peab koer pöörde lõpetamisel olema koheselt korrektses asendis. Tavapärane viga on, et pöörde lõpetamisel osad koerad jäävad kas natuke maha või lähevad natuke ette või siis jäävad viltu või koerajuhist kaugemale.
Tüüp kipub ka vahetult peale pööret jääma veidi viltu jalga. Peale esimest kahte – kolme sammu ta koheselt korrigeerib oma asendit ning tõmbab ennast iseseisvalt ilusti otseks. Samas kui ta teeb seda mõlemal täispöördel võib see tähendada punktikaotust 0,25 – 0,5. Iseneesest pole see ju suur kaotus, kuid nendest null komadest tulebki kokku lõpuks liiga palju ja seepärast tuleb nendega tegeleda.
Kui vaatate loo juurde pandud videot, siis sealt on hästi näha just aeglases videolõigus, kuidas koer pöörde lõppemisel kergelt viltu jääb. Vaadates sama videot alguses normaalkiirusel ei jää see viga nii kergelt silma, kuivõrd koer on hästi energiline ja kontsentreeritud. Olen üritanud probleemiga tegeleda mitmel erineval moel. Ühest küljest olen teinud üle pööramisi ehk pööranud mitte 180 kraadi vaid näiteks 270. Sellisel pööramisel harjub koer, et pööre on suurem ja õpib ennast nö. ennetavalt a rohkem keerama. Märkasin nende pöörete sellisel tegemisel, et koer läks küll pöördel täpsemaks, aga esimestel sammudel kais ikkagi paar sammu viltu. See on iseenesest täiesti mõistetav, sest vasakpööre natuke survestab koera ja arvestades Tüübi temperamendiga tõstab see instinkti. Seetõttu pöördest väljumisel ta tõusnud instinkti ja energia najal keerabki rohkem jalga. Seepärast selline ülepööramine ei andnud päris soovitud tulemusi. Olukorras andis hea mõtte Mari,kes pakkus, et peale pööret võiks hakata stoppi tegema. Sel juhul koer pöördel teab, et järgneb stop ning ta automaatselt hakkab ennast tahapoole hoidma. Videolõigus on hästi näha, kuidas ma peale pööret teen stoppi ning astun isegi sammu tagasi, et koer teaks, et pöördele järgneb just selline element. Sellisel juhul koer hakkab pöördel ennast selleks ette valmistama ning on pöördest väljumisel natuke tagapool. Üldiselt ei soovitata koeraga pöörde järgselt kohe seisma jääda, kuna sellega kaasneb oht, et koer muutub laisaks pööretel ning hakkab maha jääma. Tüübi temperament on aga selline, et ma ilmselgelt ei kujutaks teda laisana ette ning seetõttu ma ei näe ka sellist probleemi tulemas. Kuulekuse trennid näevadki hetkel välja sellised, et teen jätkuvalt väga palju kõrvalkäiku ning sinna sisse siis analoogseid pöördeid. Olenevalt õues valitsevast libedusest olen teinud ka istu ja lama käske. Lisaks pööretele olen hakanud tegelema ka asendi säilumisega tempomuutustel. See on sarnaselt pööretele element, is nõuab lihvi. Siin siis tänane video
Lisa kommentaar